Atypowa laurka na Dzień Kobiet 🪻
Przez dekady medycyna i nauka ignorowały istotne różnice między kobietami i mężczyznami, traktując męski organizm jako normę. Skutkuje to niedostatecznym uwzględnieniem kobiet w badaniach klinicznych, błędnymi diagnozami i większym ryzykiem urazów. Czas na zmianę – zdrowie i bezpieczeństwo kobiet nie mogą być dłużej „atypowe”!
Raport Rynku Prawniczego 2023/2024
Bądź na bieżąco z sytuacją na rynku - pobierz Raport i dowiedz się o wynagrodzeniach, przyczynach zmiany pracy przez prawników i prawniczki, pożądanych benefitach pozapłacowych, sytuacji kobiet czy osób LGBTQ+.
Przez dekady w nauce, medycynie i technologii przyjmowano, że między organizmami kobiet i mężczyzn nie ma znaczących różnic z wyjątkiem rozmiaru i funkcji rozrodczych. Tym samym „normą” jest to, co męskie, a wszystko, co od niej odbiega, określa się jako „atypowe”. Najczęstszym punktem odniesienia w podręcznikach do medycyny jest "typowy mężczyzna o wadze 70 kg".
Kilka interesujących przykładów:
📌 Badania nad niewydolnością serca – w najważniejszych badaniach prowadzonych w latach 1987-2012 kobiety stanowiły jedynie 25% uczestników.
📌 Badania kliniczne leków – kobiety stanowią tylko 22% uczestników, a jeśli już są uwzględniane, to najczęściej w fazie cyklu, w której ich organizm najbardziej przypomina męski. Autorzy badań klinicznych nie przewidują testowania leków na kobietach w różnych fazach cyklu.
📌 W 2015 r. amerykański producent Sprout Pharmaceuticals wypuścił na rynek „damską viagrę” – gdy odkryto, że lek może wchodzić w niekorzystne reakcje z alkoholem, przeprowadzono badanie...na 23 mężczyznach i 2 kobietach.
📌 Depresja – prawdopodobieństwo zachorowania jest o 70% wyższe wśród kobiet niż mężczyzn, a mimo to większość badań nad mózgiem na zwierzętach przeprowadza się głównie na mężczyznach.
📌 Zawały serca – tylko 1 na 8 kobiet doświadcza typowo męskich objawów. Dla większości głównymi symptomami są: płytki oddech, problemy trawienne, ból w odcinku piersiowym kręgosłupa. Efekt? Częste błędne diagnozy, ponieważ nie występuje u nich kluczowy objaw męski – ból w klatce piersiowej.
📌 Testy zderzeniowe – przez lata standardowe manekiny testowe bazowały na przeciętnych wymiarach mężczyzny, co sprawiało, że kobiety miały 47% większe ryzyko poważnych obrażeń w wypadkach samochodowych. Dopiero w ostatnich latach wprowadzono zaawansowane manekiny kobiece, takie jak THOR-5F, które uwzględniają różnice anatomiczne, np. delikatniejsze stawy i szerszą miednicę.
📌 Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni są odsyłane z gabinetu lekarza z diagnozą: "objawy atypowe, taka uroda"...
A ja nam w tym miejscu wszystkim życzę, żebyśmy nigdy więcej nie musiały zaciskać zębów tolerując rzeczy, na które nie ma naszej zgody!
Źródła:
- American Journal of Public Health, 2011; Journal of the American Heart Association, 2018; "Niewidzialne Kobiety - jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn" Criado Perez, 2019; Nature Communications, 2020; The Lancet Psychiatry, 2021; Humanetics Safety Summit 2023.