Opublikowano
22.7.2024

Mamy to! Pierwsza strona "Prawo co dnia" dziennika "Rzeczpospolita"

Tryb pracy, w którym obecnie funkcjonujemy został zinstytucjonalizowany przez Henry'ego Forda w 1926 r. W tych czasach w USA odbywały się pierwsze testowe transmisje telewizyjne, w kinach królowały nieme filmy, a dwa lata później Fleming, hodując w swoim laboratorium bakterie, przez przypadek odkrył penicylinę. To było bardzo dawno temu.

💡 Polski Instytut Ekonomiczny w niedawnym opracowaniu dot. skrócenia czasu pracy podał, że 51% przedsiębiorstw uważa, że przejście na 4-dniowy tydzień pracy jest niemożliwe ze względu na specyfikę ich branży. I pełna zgoda jeśli chodzi chociażby o sektor produkcyjny, ale jak to wygląda w usługach? W mojej ocenie nie potrzebna jest tu żadna rewolucja, ale wprowadzenie prostych rozwiązań uwzględniających automatyzację i AI oraz zmianowy harmonogram pracy przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości świadczonych klientom usług.

💡 Wyniki badań mówią same za siebie: w 2023 r. naukowcy_czynie z Boston Collage i University of Cambridge wylistowali skutki skróconego o 20% tygodnia pracy w Wielkiej Brytanii:

🔹znaczny spadek poziomu stresu;
🔹redukcja dni na zwolnieniu chorobowym;
🔹zwiększenie lojalności pracowników wobec pracodawcy oraz
🔹wyraźna poprawa równowagi między życiem zawodowym a prywatnym
osób w wieku produkcyjnym.

❗️Krótszy tydzień pracy nie wpłynął natomiast w żadnym stopniu na pogorszenie wydajności❗️

PL

EN

FR

MENU