Raport Rynku Prawniczego 2022/2023
Raport ma na celu przybliżenie kompleksowej sytuacji na rynku prawniczym (kancelaryjnym i in-house) w minionym roku i odpowiedzenie na pytanie: “Jak być atrakcyjną organizacją w oczach prawników [-czek] w roku 2023”. Zbadaliśmy m. in. kwestie wynagrodzeń, benefitów (otrzymywanych i pożądanych), trybu pracy, sytuacja kobiet na rynku czy ESG.
Raport Rynku Prawniczego 2023/2024
Bądź na bieżąco z sytuacją na rynku - pobierz Raport i dowiedz się o wynagrodzeniach, przyczynach zmiany pracy przez prawników i prawniczki, pożądanych benefitach pozapłacowych, sytuacji kobiet czy osób LGBTQ+.
W naszej codziennej pracy z uwagą przyglądamy się szczególnie nam bliskiemu rynkowi prawniczemu. Zachodzące na nim w ostatnim czasie zmiany, które dynamicznie ewoluowały w 2022 roku niejednokrotnie były przedmiotem naszych rozmów z Klientami i Kandydat[k]ami.
Co prawnicy i prawniczki dotychczas otrzymywali, a jakie są ich oczekiwania? Jaka jest sytuacja kobiet na rynku?
Jak kształtują się zarobki w polskich
i międzynarodowych organizacjach?
Kto zmienił, a kto planuje zmianę zatrudnienia i dlaczego?
To właśnie podczas jednej z takich rozmów zrodził się pomysł zweryfikowania
jak wspólne obserwacje mają się do rzeczywistości. Zauważyliśmy przy tym,
że na rynku dostępnych jest wiele raportów płacowych, które w sposób ogólny poruszają kwestie sektora prawniczego. W naszym Raporcie chcieliśmy dogłębnie zbadać sytuację i nastroje na rynku oraz przedstawić Państwu szerszy niż tylko dot. wysokości wynagrodzeń kontekst.
Postanowiliśmy zatem zapytać oraz podzielić się otrzymaną wiedzą nie tylko z naszymi Klientami, ale także z Państwem.
Wierzymy, że oddanie prawnikom i prawniczkom głosu w formie przedmiotowego Raportu pomoże odpowiedzieć na pytanie: “Jak być atrakcyjną organizacją w oczach Kandydatów [-ek] w 2023 roku”. Wierzymy przy tym głęboko, że badanie może stać się przyczynkiem do rozpoczęcia dialogu między stronami, a co za tym idzie - prowadzić do zmian.
Raport wzbogacony został opiniami, komentarzami, a także przykładami dobrych praktyk takich ekspertek i ekspertów jak: Marzena Atkielska - Prezeska Fundacji Santander Bank Polska; Aleksandra Bańkowska - Partner PwC Polska; dr Filip Czernicki - Członek zarządu Global Alliance for Justice Education oraz Prezes Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych; Anna Frankowska - Współzałożycielka Prawniczego Funduszu Solidarności, emerytowana Partnerka Weil, Gotshal & Manges; Anna Kamińska - Legal and Compliance Director w Grupa Pracuj S.A.; Beata Kiedrowicz - Partner PwC Legal Polska; Michał König - Partner Kochański&Partners; Agnieszka Kosowska - General Counsel Polpharma Biologics; Magdalena Pater - Chylińska - Head of People and Culture Rymarz Zdort Maruta; Anna Potocka - Domin - Head of Standard of Ethics Programme, Członkini General Assembly oraz Boardu UN GCNP, Wiceprezeska BCC
ds. kontaktów społecznych oraz Fundatorka i Wiceprezeska Fundacji Kobiety Inspirują; Dariusz Sojka - Director & Counsel American Express CEE & PAYBACK CEE; Marzena Strzelczak - Prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu; Agnieszka Wiercińska - Krużewska - Współzałożycielka i Współzarządzająca Wierciński Kwieciński Baehr; dr Marcin Wojewódka - Managing Partner Wojewódka i Wspólnicy.
Niniejszy Raport jest pierwszym z wielu, które chcemy udostępniać Państwu każdego roku. Będzie nam bardzo miło, jeśli będą nam Państwo towarzyszyć.
Z poważaniem,
Iga Dolipska
Paweł Radziwiłł