Rzecz o prawie
#RzeczOPrawie z udziałem Igi Dolipskiej czyli o rynku pracownika, oczekiwaniach dwóch stron i "nowoczesnych" benefitach pozapłacowych.
Raport Rynku Prawniczego 2023/2024
Bądź na bieżąco z sytuacją na rynku - pobierz Raport i dowiedz się o wynagrodzeniach, przyczynach zmiany pracy przez prawników i prawniczki, pożądanych benefitach pozapłacowych, sytuacji kobiet czy osób LGBTQ+.
Iga Dolipska, prawniczka i zarazem headhunterka była gościnią magazynu „Rzecz o Prawie”. Tematem rozmowy były zachodzące na rynku zmiany, obejmujące m.in. oczekiwania wobec pracodawców. Jak pokazał opublikowany niedawno raport Supesu Recruitment, prawnicy, dla których najbardziej oczekiwanym benefitem byłby czterodniowy tydzień pracy, najwyraźniej mają dość wykonywania obowiązków niemal non-stop.
- Przyjęło się, że w tej branży tak jest. Pytanie, czy rzeczywiście tak musi być - zaznaczyła Dolipska, przypominając, że rozwój nowych technologii, w tym zastosowanie sztucznej inteligencji pozwoli zautomatyzować część procesów i ograniczyć zadania. Największą barierą do pokonania wydaje się zatem ta mentalna.
Cała rozmowa dostępna TUTAJ.
Prezeska Supesu Recruitment stwierdziła, że po pandemii wrócił rynek pracownika i to kancelarie muszą się dziś bić o najlepszych prawników. Ich menadżerowie powinni zatem lepiej wsłuchiwać się w potrzeby kadry, zwłaszcza, że młodzi prawnicy nie mają dziś większych oporów przed zmianą pracy na taką, która będzie im bardziej odpowiadać. - Średnio co dwa lata rozglądają się za zmianą kancelarii i niekoniecznie chodzi o lepsze zarobki - zaznaczyła Iga Dolipska.
Drugą gościnią magazynu była dr hab. Patrycja Grzebyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka w dziedzinie międzynarodowego prawa karnego. Przyczynkiem do rozmowy był niedawny wniosek prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydanie nakazu aresztowania liderów Hamasu oraz czołowych polityków Izraela, w tym premiera Benjamina Netanyahu.